λογο3γμ

Κεντρική Το Σχολείο e-μαθήματα Ομάδες Μάθησης Ανακοινώσεις

Δράσεις Σχολικής μονάδας

Σχολικός εκφοβισμός - Παραβατικότητα ανηλίκων

Τα φαινόμενα της παραβατικότητας των ανηλίκων και του σχολικού εκφοβισμού έχουν ενταθεί στις μέρες μας και τα ποσοστά των νέων που συμμετέχουν αυξάνονται σημαντικά.

Στο Σχολείο μας οργανώνουμε δράσεις σχετικά με τα παραπάνω και πιστεύουμε οτι για να αντιμετωπιστούν πρέπει να υπάρχει αρμονική συνεργασία μεταξύ σχολείου - γονέων - κηδεμόνων και μαθητών.

Αρχικά την ΤΕΤΑΡΤΗ 13/3/2024  στις 18.00 πραγματοποιήθηκε εσπερίδα συζήτησης με θέμα "Παρέμβαση για την Ανήλικη Παραβατικότητα" Τι αλλάζει; με κεντρική ομιλήτρια την κ. Εύα Καραδήμα, ψυχοκοινωνική σύμβουλο. Δείτε την πρόσκληση εδώ

Την Πέμπτη 11/4/2024 έγινε παρουσίαση - συζήτηση για τους μαθητές του σχολείου μας από την Υποδιεύθυνση Παραβατικότητας Ανηλίκων και από την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ.