λογο3γμ

Κεντρική Το Σχολείο Ομάδες Μάθησης e-μαθήματα Βιβλιοθήκη Projects Εκδρομές Καθηγητές Τεχνολογία Δράσεις

Δραστηριότητες

Πέρα από την τυπική εκπαίδευση την οποία ως καθηγητές πρέπει να παρέχουμε στους μαθητές μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, πιστεύουμε ότι με δράσεις όπως οι παρακάτω, δίνονται ερεθίσματα στους μαθητές για αναζήτηση, προβληματισμό και δυνατότητες ανάπτυξης συνεργασιών τόσο μεταξύ τους όσο και με τους καθηγητές τους.

Κατά συνέπεια αποτελούν βήμα προς την
ποιοτική αναβάθμιση του σχολείου ως χώρου Παιδείας και Πολιτισμού.

Ομάδα Ρομποτικής
Δράσεις 2010-2011
Δράσεις 2012-2013
Δράσεις 2013-2014
Δράσεις 2014-2015
Δράσεις 2015-2016
Στο Σχολείο μας έχουν δημιουργηθεί Ομάδες μάθησης - εργασίας οι οποίες λειτουργούν σε ώρες εκτός ωραρίου (απογεύματα και Σάββατα).

Στις Ομάδες συμμετέχουν μαθητές όλων των τάξεων, εθελοντικά, και εργάζονται σε συγκεκριμένα θέματα με την ευθύνη και επίβλεψη των αντίστοιχων καθηγητών.

Η ομάδα Ρομποτικής στο σχολείο μας, λειτουργεί ολόκληρη τη σχολική χρονιά με την ευθύνη και συντονισμό του καθηγητή Πληροφορικής κ. Γιώργου Φακιολάκη.

Επί πλέον, κάθε σχολική χρονιά ομάδες μαθητών και καθηγητών επεξεργάζονται διάφορα θέματα:

2010-2011:

Η "θεατρική ομάδα" ανέβασε την παράσταση "Ζητείται ψεύτης" με υπεύθυνη την κ. Χαντζή Ελένη.

Επίσης η "ομάδα αξιολόγησης" επεξεργάστηκε στοιχεία σχετικά με την εφαρμογή της πλατφόρμας LAMS στο σχολείο, πραγματοποίησε ημερίδα και συμμετείχε με εισήγηση στο 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο για τις ΤΠΕ στη Σύρο, με υπεύθυνο τον καθηγητή Πληροφορικής κ. Γιώργου Φακιολάκη.

2012-2013:

Ρέα Γαλανάκη: Συνάντηση με τους μαθητές - Ημερίδα. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Δέσποινα Μαυρομιχάλη. Συνεργασία: Γιώργος Φακιολάκης

2013-2014:

Η δίκαια κούπα του Πυθαγόρα: Υπεύθυνος καθηγητής: Γιώργος Φακιολάκης. Συνεργασία: Δέσποινα Μαυρομιχάλη, Μανώλης Μιχάλας

2014-2015:

Νόστος: Υπεύθυνες καθηγήτριες: Δέσποινα Μαυρομιχάλη, Φανή Πέππα, Φωτεινή Γλυμακοπούλου. Συνεργασία: Γιώργος Φακιολάκης

2015-2016:

Οι μαθητές συναντούν τη συγγραφέα Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου:Υπέυθυνη καθηγήτρια: Δέσποινα Μαυρομιχάλη