λογο3γμ

Κεντρική Το Σχολείο e-μαθήματα Ομάδες Μάθησης Ανακοινώσεις

Δραστηριότητες

Πέρα από την τυπική εκπαίδευση την οποία ως καθηγητές πρέπει να παρέχουμε στους μαθητές μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, πιστεύουμε ότι με δράσεις όπως οι παρακάτω, δίνονται ερεθίσματα στους μαθητές για αναζήτηση, προβληματισμό και δυνατότητες ανάπτυξης συνεργασιών τόσο μεταξύ τους όσο και με τους καθηγητές τους.

Κατά συνέπεια αποτελούν βήμα προς την
ποιοτική αναβάθμιση του σχολείου ως χώρου Παιδείας και Πολιτισμού.

Ομάδα Ρομποτικής
JEA
Προγράμματα
Δράσεις 2010-2017
Στο Σχολείο μας έχουν δημιουργηθεί Ομάδες μάθησης - εργασίας (Όμιλοι) οι οποίες λειτουργούν σε ώρες εκτός ωραρίου (απογεύματα και Σάββατα).

Στις Ομάδες συμμετέχουν μαθητές όλων των τάξεων, εθελοντικά, και εργάζονται σε συγκεκριμένα θέματα με την ευθύνη και επίβλεψη των αντίστοιχων καθηγητών.

Από το σχολικό έτος 2021-2022 οι ομάδες λειτουργούν με μορφή Ομίλων.

Η ομάδα Ρομποτικής στο σχολείο μας, λειτουργεί ολόκληρη τη σχολική χρονιά με την ευθύνη και συντονισμό του καθηγητή Πληροφορικής - Φυσικής κ. Γιώργου Φακιολάκη. (Από το 2010)

Junior Engineer Academy: Ομάδα μάθησης μαθητών γυμνασίου σε διετές Ευρωπαϊκό πρόγραμμα STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), με την ευθύνη και συντονισμό του καθηγητή Πληροφορικής - Φυσικής κ. Γιώργου Φακιολάκη. (Από το 2019)

Ομάδα Αστροφυσικής - Διαστημικής λειτουργεί ολόκληρη τη σχολική χρονιά με την ευθύνη και συντονισμό του καθηγητή Φυσικής κ. Δημήτρη Βακαλάκη. (Από το 2022)

Φιλολογική Ομάδα με ευθύνη των φιλολόγων του Σχολείου κας Γλυμακοπούλου Φωτεινής, κας Παπαθεοδώρου Χαρίκλειας

Μουσική Ομάδα με ευθύνη της κας Παλαιολόγου Χαρίκλειας.

Σκακιστικός Όμιλος με ευθύνη του κου Σκαρμούτσου Γεωργίου

Επί πλέον, κάθε σχολική χρονιά ομάδες μαθητών και καθηγητών επεξεργάζονται διάφορα θέματα:

2010-2011:

Η "θεατρική ομάδα" ανέβασε την παράσταση "Ζητείται ψεύτης" με υπεύθυνη την κ. Χαντζή Ελένη.

Επίσης η "ομάδα αξιολόγησης" επεξεργάστηκε στοιχεία σχετικά με την εφαρμογή της πλατφόρμας LAMS στο σχολείο, πραγματοποίησε ημερίδα και συμμετείχε με εισήγηση στο 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο για τις ΤΠΕ στη Σύρο, με υπεύθυνο τον καθηγητή Πληροφορικής κ. Γιώργου Φακιολάκη.

2012-2013:

Ρέα Γαλανάκη: Συνάντηση με τους μαθητές - Ημερίδα. Υπεύθυνη καθηγήτρια: Δέσποινα Μαυρομιχάλη. Συνεργασία: Γιώργος Φακιολάκης

2013-2014:

Η δίκαια κούπα του Πυθαγόρα: Υπεύθυνος καθηγητής: Γιώργος Φακιολάκης. Συνεργασία: Δέσποινα Μαυρομιχάλη, Μανώλης Μιχάλας

2014-2015:

Νόστος: Υπεύθυνες καθηγήτριες: Δέσποινα Μαυρομιχάλη, Φανή Πέππα, Φωτεινή Γλυμακοπούλου. Συνεργασία: Γιώργος Φακιολάκης

2015-2016:

Οι μαθητές συναντούν τη συγγραφέα Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου:Υπέυθυνη καθηγήτρια: Δέσποινα Μαυρομιχάλη