Κεντρική Επάνω

JUNIOR ENGINEER ACADEMY

Από την σχολική χρονιά 2019-2020 το σχολείο μας συμμετέχει στο δίκτυο  Junior Engineer Academy”, Ευρωπαϊκή δράση της Deutsche Telecom στην οποία συμμετέχουν σχολεία από όλες σχεδόν τις χώρες της Ευρώπης.

Η Ακαδημία στοχεύει στην εκπαίδευση των μαθητών σε θέματα Επιστήμης και Τεχνολογίας μέσω της μεθοδολογίας STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Το σχολείο μας είναι ένα από τα 15 σχολεία που έχει επιλεγεί για να συμμετέχει πιλοτικά από την Ελλάδα στη δράση αυτή. Η επιλογή έγινε λόγω της γνωστής 10ετους δραστηριότητας μας στη Ρομποτική.

Ο εξοπλισμός που είναι απαραίτητος θα παραχωρηθεί δωρεάν από την Deutsche Telecom και θα παραμείνει στο σχολείο μας μετά το πέρας του προγράμματος.

Η «ΟΜΑΔΑ JEA», θα αποτελείται από μαθητές και των τριών τάξεων, οι οποίοι θα εργάζονται σε εθελοντική βάση και πέραν του ωραρίου λειτουργίας του Σχολείου μας με τον συντονισμό και καθοδήγηση του καθηγητή Πληροφορικής - Φυσικής κ. Γιώργου Φακιολάκη και τη συνεργασία του κ. Μανώλη Μιχάλα, καθηγητή Τεχνολογίας.

Η εργασία των μελών της ομάδας θα πραγματοποιείται στο σχολείο κάθε ΤΡΙΤΗ μετά το σχόλασμα (~2 ώρες), και θα υποστηρίζεται ασύγχρονα μέσω του συστήματος ηλεκτρονικών μαθημάτων LAMS που ήδη εφαρμόζεται στο σχολείο μας ως υποστηρικτικό εργαλείο της μαθησιακής διαδικασίας και της ατομικής μελέτης.