logo3gm

Κεντρική Επάνω

ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗ

Πέμπτη 28 Μαρτίου 2013, στις 11:00π.μ

«ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΡΕΑ ΓΑΛΑΝΑΚΗ»

ΟΙ ΑΦΙΣΕΣ ΜΑΣ

Η εκδήλωση – συνάντηση με προσκεκλημένη τη συγγραφέα Ρέα Γαλανάκη ήταν το αποτέλεσμα τρίμηνης ομαδικής εργασίας μαθητών της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, η οποία σχεδιάστηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας από τη φιλόλογο κ. Δέσποινα Μαυρομιχάλη. Αφορμή δόθηκε από το απόσπασμα του έργου «Ελένη ή ο Κανένας» που εμπεριέχεται στο βιβλίο της Γ΄ τάξης. Ο καθηγητής Πληροφορικής κ. Γιώργος Φακιολάκης  καθοδηγούσε τους μαθητές καθ’ όλη τη διάρκεια της δράσης στη δημιουργία του ψηφιακού υλικού. Οι παρατηρήσεις, υποδείξεις των φιλολόγων κκ. Φανής Πέππα και Δέσποινας Σαρηδημητρίου στην τελική φάση ήταν πολύ εύστοχες και χρήσιμες.

Οι μαθητές καθοδηγούμενοι από την υπεύθυνη καθηγήτρια κατ’ αρχάς διάβασαν, συζήτησαν και πραγματικά απόλαυσαν το «Ελένη ή ο Κανένας», καθώς κι άλλα βιβλία της Ρέας Γαλανάκη, εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν πρωτότυπο συμβατικό και ψηφιακό υλικό, το οποίο παρουσίασαν μερικώς στην  εκδήλωση:

·         Βιογραφία – Εργογραφία (video)

·         Οικογένεια Μπούκουρα – Αλταμούρα (video)

·         Πρωτοπόρες γυναίκες (παρουσίαση)

·         Σύγκριση Ελισάβετ – Ελένης

·         Οι μαθητές ζωγραφίζουν: έργα μαθητών εμπνευσμένα από τα βιβλία της Ρέας Γαλανάκη

Ακολούθησε συζήτηση. Η συγγραφέας με μεγάλη προθυμία απαντούσε στις ερωτήσεις των μαθητών και έλυνε απορίες. Δράττοντας κάθε ευκαιρία  επεσήμαινε την αναγκαιότητα της μόρφωσης και της καλλιέργειας για καλύτερο και ποιοτικότερο αποτέλεσμα. Ήταν πολύ φιλική και ακούραστη. Νιώσαμε όλοι πολύ οικεία μαζί της, καθώς επίσης και η ίδια έκανε  προσωπικές εκμυστηρεύσεις. Κρατάμε μέσα μας στιγμές συγκινητικές, όπως για παράδειγμα όταν μας έδειξε το αγαπημένο της δαχτυλίδι/ σύμβολο από τη δισεγγονή του Ισμαήλ Φερίκ πασά (του ήρωά της στο αντίστοιχο μυθιστόρημα) ή όταν μας είπε ότι η οδύσσεια της Ελένης (της ηρωίδας της) είναι η οδύσσεια της κάθε γυναίκας…

Ευχαριστούμε τις Συμβούλους της Γ’ Αθήνας κ.κ. Αγάθη Γεωργιάδου  και Κική Δεμερτζή που τίμησαν την εκδήλωσή μας.

Αυτή η συνάντηση στιγμάτισε τους μαθητές μας, οι οποίοι απέκτησαν μια εμπειρία ζωής μοναδική, όπως κατέθεσαν στη συζήτηση για αποτίμηση και αναστοχασμό που έγινε μετά τη συνάντηση με τη Ρέα Γαλανάκη. Αλλά και η συγγραφέας γοητεύθηκε αφ’ ενός από την ποιότητα της δουλειάς των μαθητών κι έδωσε τα συγχαρητήριά της και αφετέρου συγκινήθηκε από τις απόψεις που διατύπωσαν μετά τη συνάντηση, όταν της γνωστοποιήθηκαν: «Τέτοιες εκδηλώσεις, τόσο καλά οργανωμένες από την πλευρά όλων των παραγόντων, τόσο ουσιαστικές, δεν είναι πολύ συνηθισμένες. Και γι’ αυτό πρέπει να είστε περήφανοι. Καλή συνέχεια σε όλους.» «Καθώς είναι η πρώτη φορά που μου έρχονται εκ των υστέρων απόψεις παιδιών, και μάλιστα γραπτές, συγκινούμαι. Όμως η καλή εντύπωση μοιράζεται στα δυο. Το ένα της μέρος αφορά στη δουλειά σας, και στη δουλειά των ίδιων των παιδιών με τη δική σας παρότρυνση πάντα.

Σας ευχαριστώ ξανά, και είμαι πάντοτε στη διάθεσή σας.

Φιλικά,

Ρέα Γαλανάκη»